Facebook Twitter Flickr Vimeo Behance Instagram Issuu

Jesteśmy ciągle bombardowani nowinkami ze świata techniki – smartphony, komputery to urządzenia bez których nie możemy żyć. Czerpiemy coraz więcej informacji o nowych znajomych korzystając z możliwości, jakie daje łatwy i szybki dostęp do Internetu.
Tym trudniej jest spotkać obcą osobę i pozostać w niewiedzy kim jest. Łatwość z jaką możemy w dzisiejszych czasach posiąść takie informacje jest zatrważająca. Powoli z własnej winy przestajemy być anonimowi, często z powodu zapominania o naszej prywatności. Po wpisaniu nazwiska w „googlach” czy na facebooku możemy dowiedzieć się prawie wszystkiego. A jak wyglądałby świat, w którym moglibyśmy poznać tożsamość dowolnej obcej osoby w przeciągu paru sekund nawet bez znajomości jej nazwiska?
Pomoc w wyobrażeniu sobie takiego świata może przynieść rozszerzona rzeczywistość (Augmented Reality). Za jej pomocą chcę pokazać wizję świata, w którym odpowiedzi na pytania dotyczące tożsamości innych ludzi możemy znaleźć w aplikacji na telefonie/tablecie. Użyte w projekcie informacje są spójne z tymi, które udostępniamy publicznie na naszych profilach w mediach społecznościowych. Wizja takiego świata może być przestrogą dla nieuważnych internautów.
Jest to prototyp trochę szerszej idei – wyobrażam sobie, że w przyszłości znacznikiem/markerem nie byłby napis na koszulce, ale np. twarz. Wyobraź sobie, że możesz w przeciągu sekund sprawdzić kim jest osoba siedząca naprzeciwko Ciebie, nawet bez jej wiedzy. Jak ma na imię, ile ma lat, a nawet to, czego ostatnio słuchała i gdzie była. Brzmi przerażająco?

Natalia Smoczyńska, 2015